top of page
Search

CELKOVÁ ANESTÉZA

Updated: Sep 19, 2021

Ak nie je možné ošetriť dieťa s väčším množstvom kazov a všetky iné možnosti zlyhali, pristupujeme k ošetreniu dieťaťa v celkovej anestéze.

Ak nájdeme u dieťaťa veľké množstvo kazov a dieťa je buď veľmi malé, ustráchané, má nejakú diagnózu, ktorá neumožňuje ošetrenie pri vedomí, prípadne zistíme, že sanovať všetky kazy by bolo príliš zdĺhavé a pre dieťa traumatizujúce, je lepšie ošetriť všetky zuby naraz pod vedením anesteziológa v CA.


Tento druh anestézy je odlišný od anestézy, pri ktorej sa napríklad operuje srdiečko, alebo slepé črevo. Táto anestéza je akoby hlbšie spanie a je len na krátku dobu. Počas ošetrenia sa zasanujú všetky zuby naraz: urobia sa detailné RTG snímky, aby sme vylúčili prípadné medzizubné kazy, kazy sa ošetria výplňou, endodonciou, robia sa potrebné extrakcie.

Takéto ošetrenie je oveľa menej zaťažujúce ako viacnásobné ošetrenia v sedácii pri vedomí.

Dieťa je po skončení sanácie do pár minút prebraté anesteziológom a cca do hodiny a pol prepustené domov.


A čo je úžasné, že dieťatko je počas zaspávania o po zobudení s rodičom, takže zaspinkáva a zobúdza sa pri mame, alebo tatovi. Na ošetrenie si nepamätá, nemá žiadnu traumu a chodí už len na polročné kontroly.
171 views0 comments

Comments


bottom of page