top of page
Search

UMÝVANIE ZUBOV

Detské mliečne zúbky musia v ústach vydržať niekoľko rokov, preto je potrebné ich poriadne umývať už od prvého zúbka. Ak sa totiž nebudeme zúbkom venovať, pokazia sa a budú dieťa bolieť.


Mliečne zuby by sa mali čistiť mäkkou kefkou a zubnou pastou s obsahom fluoridov. Keď sa začínajú prerezávať u malinkých detí prvé stoličky, tie majú na povrchu jamku a tak, ak sa dostatočne zub neumýva, vznikajú prvé kazy. Na dokonalé dočistenie takýchto jamiek a rýh v zuboch je tzv. single kefka.
Keď je dieťa malé a má ešte len mliečne zuby, väčšinou sú medzi zubami medzery a tým pádom je potrava v prípade zachytenia sa v medzizubnom priestore ľahko odstrániteľná aj slinkou či kefkou.


Okolo 3 roku dieťaťa a u niektorých aj mladších deti, sa zuby dostanú do tesného kontaktu a je potrebné začať čistiť aj medzi zúbkami s nitkou, alebo tzv. šabličkou.


Pri prerezávaní trvalých šestiek okolo 6 roku veku sú šestky nejaký čas pod úrovňou mliečnych stoličiek, prípadne dlhšie pretrváva prítomnosť kúska ďasienka nad šestkou, je dôležité takému zubu venovať zvýšenú pozornosť.


Zuby musia od prvého zuba čistiť rodičia, aj keď dieťatko protestuje. Nakoniec ho protesty omrzia a uvedomí si, že sa zuby umyjú aj keď nechce.


Najlepšia je mäkká kefka, ktorá sa rodičovi dobre drží v ruke. Pre deti do 4 okov je najlepšia kefka s malou hlavičkou a väčším množstvom štetiniek. Čím hustejšia, tým lepšie sa s ňou odstráni plak zo zúbkov.


U detí okolo 4-6 roku už volíme väčšiu hlavičku, ale stále musí byť kefka mäkká.

Zuby čistíme krúživými pohybmi.


Dočisťujeme zuby až do cca 10 rokov, dieťa by si malo umyť zuby samé a rodič by mal skontrolovať a prípadne dočistiť. Deti s lepšou motorikou to zvládnu aj v mladšom veku.

Rodič je zodpovedný za stav a hygienu dieťaťa až do 18 roku.218 views0 comments

Комментарии


bottom of page